W jaki sposób kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

Home : Bez kategorii : W jaki sposób kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

Kolorowanki to nieodłączny element dzieciństwa, który ma nie tylko walor edukacyjny, lecz także rozrywkowy. Praktycznie każde dziecko przechodzi w swoim życiu etap rysowania oraz wypełniania konturowych rysunków różnymi barwami, niezależnie od płci. Choć kolorowanie i rysowanie bardziej kojarzy się z dziewczęcymi zainteresowaniami, chłopcy także bardzo chętnie sięgają po kredki i mazaki. Warto zachęcać dzieci do tego, aby kolorowały, gdyż wpływa to pozytywnie na ich i rozwój i niesie ze sobą kilka kluczowych umiejętności, których najłatwiej nauczą się nasze pociechy właśnie w ten sposób.

Kolorowanki dla dzieci

Czy do kolorowania trzeba zachęcać dzieci? Większość maluchów, gdy tylko potrafi utrzymać kredkę w ręce, chce spróbować, co można z nią zrobić. Co ciekawe, dzieje się to prawie automatycznie – dziecko wie, że mając coś do pisania, trzeba tego używać. Zatem gdy nasza pociecha zaczyna wykazywać chęć rysowania, warto dawać mu kartkę lub pierwsze kolorowanki i pozwolić działać. Dlaczego to takie ważne?

Czego uczą kolorowanki?

Dzięki temu uczymy nasze dziecko cierpliwości i wytrwałości, tyczy się to dzieci zarówno bardzo małych, które potrafią kreślić kredką tylko kreski, jak i starszych. Dla tych pierwszych jest to wyzwanie zajęcia się czymś na nieco dłuższą chwilę, uczą się przebywania w jednym miejscu i zajmowania samym sobą. Starsze dzieci ćwiczą cierpliwość i precyzję. Gdy kolorowanka jest duża lub ma sporo elementów, zamalowanie całości zajmuje jakiś określony czas, dlatego cierpliwość się przydaje. Jeśli nasze dziecko nie chce kolorować, być może jest to kwestia rodzaju kolorowanki.

Problem może w jakimś stopniu dotyczyć chłopców, gdyż już wtedy wydaje im się, że jest to bardziej „dziewczęce” zajęcie. Warto do tego się przygotować odpowiednio i zakupić tematyczne kolorowanki dla chłopców – z samochodami, dinozaurami itp. Być może dobrze także, gdy zainwestujemy w ciekawe kredki z ulubionymi motywami lub bohaterami na opakowaniu. Warto dopytywać swoje dziecko, co lubi i jacy są jego ukochani bohaterowie lub motywy.

Zalety kolorowanek

Dzieci powinny zamalowywać kolorowanki, by ćwiczyć motorykę ręki i przygotowywać ją do pisania. Kolorowanki dla dzieci przedstawiają przede wszystkim postaci lub krajobrazy. Dzieci muszą nauczyć się rysować umiejętnie, by nie wychodzić „za linię”, dzięki temu ćwiczą precyzję. Oczywiście na początku z pewnością rysunki nie będą perfekcyjnie wypełnione kolorami, jednak z czasem będzie szło naszym pociechom coraz lepiej. Dzięki umiejętności kolorowania dziecko ćwiczy swoją wyobraźnię i kreatywność. Poprzez dobieranie odpowiednich kolorów może nadawać przedmiotom i obrazom nowe barwy, uczyć się świata, odkrywać go i odwzorowywać na rysunkach.

W ten sposób dowiedzą się na przykład, że drzewo jest zielone wiosną i latem, natomiast pokolorowane na czerwono i żółto przedstawia obraz jesieni. Kolorując, dziecko wycisza się i uczy skupienia uwagi. Jest to świetne ćwiczenie, które może być pomocne w późniejszych pracach manualnych dziecka, np. szyciu, robieniu na drutach itp.

Trening czyni mistrza

Rysowanie i kolorowanie obrazków wpływa oczywiście pozytywnie na rozwój zainteresowań dziecka. Wiele przyszłych artystów właśnie w ten sposób odkrywa swój talent i potencjał do artystycznych dziedzin. Pamiętajmy, by dziecko zawsze chwalić za wykonaną pracę, nawet jeśli rysunek nie jest doskonały, a nawet bardzo daleko mu do jakiejkolwiek perfekcji. Każdy kiedyś zaczynał i możemy być pewni, że nasze rysunki wyglądały podobnie. Z czasem, gdy ręka się wyćwiczy, pokolorowane obrazy będą bardziej precyzyjne.

Kolorowanki to ważny etap w rozwoju dziecka, którego nie powinniśmy pomijać nawet wtedy, gdy dziecko nie garnie się do tego zajęcia. Kolorowanie rozwija kreatywność, wyobraźnię, uczy cierpliwości i pomaga w skupieniu. Co najważniejsze, przyczynia się do poprawy motoryki ręki i przygotowuje ją na naukę pisania. Zachęcajmy zatem dzieci do kolorowania!

Źródło: Cosy Cott