Jaki sterylizator dla dzieci i niemowląt do butelki wybrać?

Home : Sklep : Jaki sterylizator dla dzieci i niemowląt do butelki wybrać?

Sterylizatory do butelek cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców. Urządzenia te są wysoce funkcjonalne i wyjątkowo intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu nie ma konieczności tracić czasu na zapoznawanie się ze skomplikowanymi instrukcjami obsługi. Przekonaj się, który sterylizator okaże się być najlepszy dla ciebie i twojego dziecka.

Odkażanie butelek poprzez ich wyparzanie jest doskonałym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w czasie karmienia. Ta metoda pozwala zapobiec przenoszeniu zarazków, które mogą doprowadzić do wystąpienia wielu chorób żołądkowych. Sterylizator dla dzieci pozwoli zaoszczędzić cenny czas, jednocześnie dając 100-procentową pewność skutecznej dezynfekcji.

Sterylizatory do butelek: w jaki sposób działają?

Rodzice powinni zadbać o utrzymanie wysokiej higieny w czasie karmienia, aby nie dopuścić do zakażenia. To właśnie dlatego lekarze zalecają zakup sterylizatora wszystkim rodzicom, których pociecha nie ukończyła jeszcze pierwszego pół roku życia. Niemowlęta posiadają jeszcze nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, dlatego też stosowanie sterylizatora ma tak duży wpływ na ich zdrowie. Sterylizator likwiduje aż do 99,9 procent wszystkich bakterii i tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia infekcji.

Sterylizatory do butelek: jakie są rodzaje sterylizatorów?

Spośród kilku rodzajów sterylizatorów do butelek, najbardziej znanym jest sterylizator parowy. Urządzenie to wykorzystuje gorącą parę wodną do wyparzenia umieszczonych w nich akcesoriów. Jego użytkowanie sprowadza się do uzupełniania zapasu wody i czasu oczekiwania równego 5-ciu minutom. Alternatywę może stanowić sterylizator mikrofalowy, który działa podobnie do pierwszego, jednak musi zostać umieszczony we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Rodzicom, którym zależy na szczególnie funkcjonalnych rozwiązaniach przypadnie natomiast do gustu sterylizator i podgrzewacz 2w1.

Sterylizacja butelek gwarantuje w pełni bezpieczne karmienie. Każdy rodzic, dla którego ciągłe parzenie butelek jest zbyt czasochłonne , powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb sterylizator do niemowląt.

Jak przekonują lekarze, każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 6-ciu miesięcy powinno się karmić z czystych, sterylnych butelek. Pozwoli to zapobiec wystąpieniu biegunek i innych przykrych dolegliwości pokarmowych.

Przed pojawieniem się na rynku artykułów dziecięcych sterylizatorów, butelki należało wygotować za pomocą wrzątku. Sposób ten posiada oczywiste wady, do których należy nie tylko czasochłonność, ale również konieczność dokładnego kontrolowania czasu zanurzenia we wrzącej wodzie. Oczywiście często trudno jest wykonać jakiekolwiek złożone zadanie w czasie opieki na dzieckiem. To właśnie dlatego każde elektroniczne usprawnienie jest w cenie.

Za każdym kolejnym rokiem rynek sterylizatorów rozwija się, oferując coraz to nowe urządzenia. Wybierając odpowiedni model, należy rozważyć własne potrzeby i tryb życia oraz wiek dziecka. W podjęciu dobrej decyzji pomoże lektura tego artykułu.

Szybkość sterylizacji

Czas pracy sterylizatora to jeden z najważniejszych atrybutów urządzenia, na który należy zwrócić uwagę.

Każda minuta zwłoki to ryzyko, że dziecko nie dostanie mleka o odpowiednim czasie i może zanosić się płaczem z głodu.

We wszystkich rodzajach sterylizatorów czas ten waha się od 4 do 10 minut, a wpływa na niego przede wszystkim wielkość danego modelu. Większe sterylizatory potrzebują zwykle więcej czasu, aby odkazić umieszczone w nich przedmioty. Również moc urządzenia oraz zastosowane przez producentów technologie wpływają na długość procesu.

Pojemność sterylizatorów

Także pojemność urządzenia ma duże znaczenie. Decyduje ona o tym ile i jakich butelek pomieścić będzie w stanie sterylizator do smoczków. Bardzo przydatne będzie urządzenie, które naraz jest w stanie wysterylizować aż 6 sztuk. Włączone raz na kilka godzin pozwoli upewnić się, że nie zabraknie zapasu butelek.

Najobszerniejsze z aktualnie dostępnych modeli nadają się do jednoczesnej sterylizacji nawet 8 butelek i dodatkowych akcesoriów, do których przechowywania służy dodatkowy koszyczek, umieszczany wewnątrz urządzenia. Niektóre ze sterylizatorów umożliwiają także sterylizację kubeczków (np. mikrofalowy Dr Brown’s firmy Handi-Craft). W innych modelach (np. Philips AVENT SCF286/03) można poddawać sterylizacji laktatory, smoczki, talerzyki i inne przedmioty.

To ważne! Sprawdź jakiej wielkości butelki zmieszczą się w sterylizatorze. Ta informacja ma duże znaczenie, choć czasami nie sposób jest ja znaleźć w opisie technicznym. Może się na przykład okazać, że sterylizator nie nadaje się do wyparzania butelek z szeroką szyjką. Producenci często jako punkt odniesienia przyjmują swoje własne butelki, dlatego w razie wątpliwości najlepiej będzie poradzić się sprzedawcy.

Oczywiście większy model zabierze więcej miejsca na kuchennym blacie. Również modele przeznaczone do stosowania w parze z mikrofalówką mogą nie zmieścić się do każdej kuchenki o standardowej wielkości. Dokonując zakupu, upewnij się, że wybrany sterylizator do butelek ma odpowiednie dla twoich potrzeb wymiary. Niemowlę wymaga ciągłej opieki z naszej strony, a to oznacza również konieczność dbania o czystość i higienę w czasie przygotowywania dla niego posiłku.

Naczynia, z których spożywa dziecko, muszą zostać odkażone. Stare metody odkażania z wykorzystaniem wrzątku są dobre, jednak zabierają dużo czasu. Na szczęście dzisiaj mogę one być zastąpione przez o wiele bardziej funkcjonalny sterylizator do smoczków. Urządzenia te wykorzystują gorącą parę wodną, aby równomiernie sparzyć powierzchnię całego naczynia, usuwając bakterie i szkodliwe mikroby.

Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje sterylizatorów, czyli sterylizatory elektryczne i mikrofalowe. Pierwsze z nich zasilane są prądem zmiennym płynącym z gniazdka i same wytwarzają potrzebną w procesie parę wodną za pomocą grzałki. Ilość pobieranego przez urządzenia prądu jest znikoma, a cały proces zajmuje jedynie kilka minut. Ich obsługa sprowadza się jedynie do zmieniania zawartości i dolewania wody. Sterylizatory mikrofalowe mogą natomiast pracować jedynie, kiedy same zostaną umieszczone we wnętrzu kuchenki.

Sterylizator elektryczny do butelek (parowy)

Zdecydowanie najpopularniejszy typ sterylizatorów, który działa szybko i nie wymaga posiadania innych urządzeń elektrycznych. Po podłączeniu do prądu urządzenie generuje parę o temperaturze przekraczającą sto stopni Celsjusza. Występujące w różnych wielkościach sterylizatory umożliwiają odkażenie nawet 8 butelek jednocześnie. Do zalet sterylizatorów parowych należy przede wszystkim szybkość działania oraz to, że zapewniają czystość odkażonych artykułów na kilka godzin. Większość urządzeń została również wyposażona w dodatkową funkcję, która umożliwia gotowanie na parze, dzięki czemu można w nich przygotować lekkostrawne posiłki dla dzieci.

Sterylizator mikrofalowy do butelek

Innym rodzajem urządzenia do odkażania jest sterylizator dla dzieci, który przeznaczony został do działania we wnętrzu kuchenki mikrofalowej. Działanie zbliżone jest do modeli z własną grzałką, w tym przypadku para powstaje poprzez działanie emitowanych przez kuchenkę mikrofal. Urządzenia charakteryzują się mniejszymi wymiarami oraz zdecydowanie niższą ceną. Jest to więc wybór ekonomiczny, ale ponadto wysoce funkcjonalny, ponieważ sterylizacji można poddać również smoczki, laktatory, itp.

Sterylizator do butelek – podgrzewacz

Zdobywającym wśród rodziców popularność rozwiązaniem jest podgrzewacz, który posiada dodatkowo funkcję sterylizacji. To kompaktowe i wielofunkcyjne jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli sterylizacji zawsze dokonuje się tuż przed karmieniem dziecka. Sterylizator do niemowląt i podgrzewacz w jednym nie daje bowiem takiej gwarancji jak sterylizator elektryczny – butelki nie mogą być przechowywane w sterylnych warunkach przez kilka godzin.