Siateczka do podawania pokarmów

Home : Sklep : Siateczka do podawania pokarmów

Okres w którym dziecko musi zacząć spożywać stały pokarm, jest trudny dla rodziców. Dziecko nie zawsze daje radę wszystkiego pogryźć, robi duży bałagan oraz może się łatwo zakrztusić. Nie każde dzieci także chętnie zgadzają się na zmianę i bardzo mocno protestują chcąc znowu dostać mleko. Jak zawsze w historii, kiedy pojawia się problem, pojawia się także rozwiązanie. W tym przypadku takim rozwiązaniem jest siateczka do podawania pokarmów.

Jest to duże udogodnienie za niewielką cenę. Przeszukując fora internetowe z poradami dla rodziców można znaleźć wiele pochlebnych opinii o tym produkcie. Szczególne plusy zyskuje za większą możliwość próbowania nowych smaków oraz za praktycznie brak ryzyka zakrztuszenia. Minusem zaś jest czyszczenie zwłaszcza po owocach miękkich.

Co to jest siateczka do podawania pokarmów?

Kształtem przypomina smoczek. Posiada duży uchwyt, aby dziecko mogło za niego trzymać, oraz po drugiej stronie siateczkę gdzie można wkładać owoce. Mimo prostoty w wykonaniu spisuje się genialnie w nauce nowych smaków, jest bezpieczny, oraz jest możliwość zdejmowania i wkładania siatki, co umożliwia wymianę. Produkt nie jest drogi, podobnie jak same części wymienne. Zalecany jest dla dzieci od 5 miesiąca które powinny już przyjmować stały pokarm, ale jeszcze nie do końca sobie z tym radzą.

Proces jedzenia

Siateczka do podawania pokarmów zmieści wiele rodzajów jedzenia. Począwszy na twardym jabłku, a na gotowanej marchewce kończąc. Dodatkowo można w niej podawać ciasteczka, ser. Właściwie co tylko zmieści się do siateczki i da się pogryźć, można tam umieścić. Według informacji na forach, dzieci są zachwycone mogąc jeść z użyciem siateczki. Są do tego chętne i same wręcz proszą o jej użycie. Wygląda na to, że jest to także dobry sposób na niejadków. Oczywiście kiedy podaje się takie jedzenie jak gotowana marchewka, trzeba się liczyć z bałaganem. Jednakże ta radość dziecka z samodzielnego jedzenia, potrafi ten problem uczynić nieistotnym.

Czyszczenie

Jak można się domyślić nie jest to łatwy w czyszczeniu produkt. Siateczki dla dzieci przy jedzeniu twardym wystarczy opłukać wodą, ale przy miękkim zaczynają się schody. Najlepiej jest wtedy namoczyć siateczkę i porządnie wyszorować gąbką, albo szczoteczką do zębów. W zestawie zazwyczaj są dwie siateczki dzięki czemu można je używać na zmianę, kiedy druga będzie schnąć. Dobrą alternatywą są także wersje silikonowe, które się łatwiej myje.

W podróży

Teoretycznie można ten produkt zastosować podczas jazdy samochodem czy pociągiem. Jest on znacznie praktyczniejszy niż łyżeczka, czy danie owocu bezpośrednio do ręki. Jednakże trzeba się przygotować że przy np. brzoskwini będzie trzeba naszykować dla dziecka drugie ubranko i odpowiednio zabezpieczyć otoczenie, na przykład ręcznikiem.

Gdzie można ją znaleźć?

Siateczki dla dzieci nie kosztują dużo. Istnieje kilka firm które produkują wspomniane siatki. Przykładowo firma Canpol sprzedaje je za około 20 zł, firmy Nuby od 25 zł, Baby Safe Feeder GRYZACZEK już od 26 zł oraz firma Sassy za około 21 zł.

Wszystkie te firmy można znaleźć na stronie smyk.com. W samym sklepie, lub poprzez zamówienie można kupić albo cały sprzęt, albo tylko siatki, zarówno silikonowe, jak i zwykłe. Produkt ten świetnie spisze się także jako gryzak. Można nawet zakupić produkt firmy Baby safe Fedder, który już z założenia jest przygotowany na bycie jednocześnie gryzakiem jak i pomocą przy posiłku.

Dlaczego odkrywanie nowych smaków jest takie ważne?

Dziecko przyszło na świat z określoną ilością neuronów, które od chwili urodzenia zaczynają powoli zanikać. Im większe doświadczenie, im więcej dziecko dotknie, posmakuje, tym więcej ich się zachowa. Im bardziej neurony będą stymulowane np. poprzez poznawanie jakiegoś nieznanego owocu, tym lepsze będzie ono miało zdolności poznawcze. Kiedy dziecko przychodzi na świat wszystkiego się uczy. Nie jest w stanie spróbować wszystkiego, ale nie powinno ono być ciągle atakowane informacjami monotonnymi, które już zna. W pierwszych latach życia dziecko zachłystuje się informacjami i ono to kocha, a każda nowa sprawia że ma jeszcze większe możliwości także intelektualne.

Siateczka do podawania jedzenia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które nie chcą porzucać starych przyzwyczajeń i przełożyć się na produkty twarde. Oczywiście nie wolno zapominać o ćwiczeniu ręki. Dzieci rozwijają się różnie. Zdolności potrzebne do utrzymania łyżki pojawiają się między 5 a 7 miesiącem życia. Niestety różne części ciała mogą rozwijać się w różnym tempie. Mózg potrzebuje stymulacji poprzez jedzenie mniej więcej w tym okresie. Dlatego siatka jest wręcz stworzona dla dzieci które jeszcze nie są w stanie wykonać ruchów potrzebnych do używania łyżki, a już powinny próbować nowych smaków.

Wady produktu

Największą wadą są problemy z czyszczeniem. Banan czy pomarańcza mogą znacznie ten proces utrudnić. Po drugie jak już zostało wspomniane dzieci mają swój własny indywidualny rozwój, dlatego nawet w wieku 5 miesięcy, mogą niektóre nie być w stanie utrzymać „sprzętu”. Ostatnią wadą jest estetyka. Zwykła siatka bardzo szybko się odbarwia od jedzenia i musi zostać wymieniona.

Zalety

Najważniejszą zaletą jest zdrowie dziecka. Może ono próbować nowych smaków samodzielnie bez ryzyka zadławienia się. Jest świetnym sposobem na nauczenie maluszka gryzienia. Kilka mam podpowiedziało że aby uśmierzyć ból podczas ząbkowania, można włożyć do takiego woreczka kostki lodu. Istotnym plusem jest także kształt, który trochę przypomina smoczek. Dziecko widząc znajomy kształt jest bardziej chętne spróbować co znajduje się w środku.

Siateczka do podawania jedzenia jest produktem genialnym w swojej prostocie. Nie potrzebuje instrukcji, każdy rozumie jak się nią posługiwać po nawet chwilowym przyjrzeniu się. Pomaga zaniepokojonym matkom urozmaicić dietę, zachęca do próbowania. Nie każda dzidzia tego potrzebuje, ale jest wiele dzieci, którym by się to przydało. Należy jednak pamiętać, aby nie ignorować zupełnie jedzenia łyżka i jeśli dziecko samo poprosi o łyżkę lub widelec, należy mu je dać, nawet jeśli nie będzie w stanie włożyć jedzenia do buzi.