Kolorowanki, malowanki okiem psychologa

Home : Bez kategorii : Kolorowanki, malowanki okiem psychologa

Nim dziecko uda się do szkoły powinno rozpocząć naukę pewnych funkcji psychicznych, fizycznych, które potem w trakcie nauki szkolnej będą oczywiście przydatne. W ramach stymulowania tych funkcji na pewno sprawdzać się będą wszelkiego rodzaju kolorowanki, szlaczki, zadania, w ramach których trzeba łączyć punkty, uzupełniać różnorakie wzory.

Cześć rodziców uważa, że kolorowanka nie jest dobrą opcją, ponieważ będzie uczyć myślenia odtwórczego i nie warto ich stosować. Takie osoby uważają, że lepiej będzie, gdy dziecko będzie samo rysowało. Ale nie zawsze tak to będzie się dobrze sprawdzać.

Oczywiście dobrze będzie zachęcać dziecko do twórczości, która będzie swobodna, ale kolorowanki, szlaczki czy łączenie punktów to również dobre rozwiązanie dla rozwoju dziecka podobnie jak tworzenie rysunków z podanych elementów, rysowanie po śladzie, dorysowanie brakujących elementów. To wszystko będzie wpływać również na rozwój dziecka. Tego typu zadania będą umożliwiać rozwój. Ćwiczenia tego typu to także profilaktyka, dzięki której będzie można w dłuższej perspektywie unikać problemów w trakcie nauki czytania oraz pisania u takiego dziecka.

Tego typu zabawy świetnie się sprawdzają, ponieważ dzięki nim następuje rozwinięcie analizy i syntezy wzrokowe, koordynację wzrokowo – ruchową, precyzję ruchów dłoni oraz palców, panowanie nad napięciem mięśniowym, które wpływa na posługiwanie się kredkami. To również dobra opcja, która będzie rozwijać u dziecka pamięć, gdy nauczy się jakie kolory ma dany bohater z bajki. Kolorowanki również rozwijać będą wyobraźnię, dzięki nim dziecko będzie mogło przy łączeniu punktów budować w swoim umyśle właśnie to jak wygląda dana postać jaka powstanie. To również szansa na rozwój myślenia i porównywania, ponieważ będzie można porównać wzór z tym malunkiem, jaki ostatnie będzie powstawał.

Dzięki kolorowaniu dziecko może osiągać efekt, z którego będzie zadowolone, a to będzie dla dziecka jak nagroda, która dalej będzie zachęcać do dalszej pracy. Dziecko w ten sposób będzie także mogło uczyć się wytrwałości, warto do końca pokolorować obrazek, ponieważ wtedy będzie można podziwiać go w całości czy jest piękny. Warto połączyć wszystkie kropki, by dowiedzieć się co jest ukryte w trawie na rysunku. Dzieci zwykle lubią kolorować, rysować po śladzie, ale czasami wyraźnie im to nie wychodzi, nie lubią takich zajęć. Takie dzieci najczęściej w ogóle nie są chętne do rysowania, rysunki mogą być nieporadne. Niestety w takiej sytuacji warto zwrócić na taką kwestię uwagę, ponieważ pojawia się ryzyko dysleksji w przyszłości.

Jeśli u dziecka stale będzie występować niechęć do rysowania, kolorowania warto wspólnie z dzieckiem jak najczęściej się bawić w taki sposób, by w trakcie tej zabawy konieczne było używanie kredek, by konieczne było robienie szlaczków czy przemalowanie czegoś. W ten sposób będzie można skutecznie coś zrobić i dziecko zachęcić do rysowania.

Na pewno nie można kazać wypełniać kolejnych stron książeczki do malowania. Dziecko po prostu będzie się tym męczyć, nie będzie chciało tego robić.

Trzeba wymyślić zabawy, w których będzie można niepostrzeżenie przemycić ćwiczenia, które będą dziecku po prostu potrzebne.